Ülkemizde artan vaka sayılarından sonra gündeme bir kez daha gelen tam kapanma önerisi için nasıl bir karar alınacağı büyük bir merak konusu olurken, tam kapanmanın 23 Nisan itibariyle yürürlüğe alınacağı iddia edildi.

 

Bilim Kurulu’nun önerisi ile birlikte AKP ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bu karara uyabilecekleri belirtilirken iki haftalık tam kapanmanın gelebileceği düşünülüyor.

Koronavirüs vaka sayılarının ciddi bir oranda seyretmesi ve 60 binlerin üzerine çıkmasından dolayı tam kapanmanın mecburi olduğu görüşü hakim olmaya başlarken, Türkiye’nin Avrupa’da en riskli ülke haline gelmesi de yine tam kapanma için mecburi bir gidişatın olabileceği belirtildi. Özellikle bazı ülkelerin Türkiye’ye uçuş ve seyahat yasakları getirmesinden kaynaklı yine böyle bir kararın alınabileceği beklenirken Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Bilim Kurulu’nun yapacağı toplantının büyük önem arz ettiği belirtildi.

 

23 Nisan – 17 Mayıs tarihleri arasında tam kapanarak vaka sayılarının düşürülmesi hedeflenirken, tam kapanmanın artık kaçınılmaz olduğu yorumları yapılıyor. Özellikle Türk Tabipler Birliği’nin aylardır direttiği tam kapanmanın 23 Nisan’da başlayabileceği belirtilirken, bu kararın alınmasındaki bir diğer etkenin ise yaz aylarına girilecek olması olarak belirtildi. Yaz aylarında başlayacak olan Turizm dönemine rahat girmek isteyen hükümet yetkilileri tam kapanma ile birlikte vaka sayılarında ciddi bir rahatlamanın yaratılabileceği düşünüyorlar.


Tam kapanma sonrası vaka sayılarının düşürülmesi hedeflendiği iddia edilirken, Turizm döneminde Avrupa ülkelerinden turistlerin gelmemesi halinde ekonomik anlamda da ekstra bir ekonomik zorluk oluşabileceği fikrinden dolayı böyle bir kararın alındığı belirtildi. Öte yandan ülkedeki birçok sektör tam kapanma ile birlikte ekonomik ihtiyaçlarını nasıl karşılayacaklarını bilemezken; hükümetin bu noktada gerekli destek ve yardımları yapıp yapmayacakları ise büyük bir merak konusu olmaya deva ediyor. Tam kapanma ile birlikte birçok sektörde çalışan vatandaşların evlere girmeleri sağlanması hedefi ile birlikte virüste büyük bir gerilemenin hedeflendiği ve Bilim Kurulu’nun bunun kaçınılmaz olduğunu belirttiği iddia edildi.