Android cihazda veri kullanımı daha profesyonel bir şekilde kontrol etmeye ne dersiniz? Bu yazımızda sizlere, ağ paketlerini yakalama işlemiyle veri kullanımını takip etme hakkında basit bir çözüm yolu izleteceğiz. Ağ paketlerini yakalama işlemi için yazımızı okumaya devam edin…

 

Android: Ağ Paketlerini Yakalama


Android cihazınızda ağ paketlerini yakalamak için sizlere izleteceğimiz adımlarda Root'a gerek yoktur. Bu işlem sırasında size Packet Capture isimli uygulama yardımcı olacaktır. Uygulamayı buraya tıklayarak Android telefonunuza indirebilirsiniz. Packet Capture'yi telefonunuza indirdikten sonra açın.

 

Uygulamayı ilk açtığınızda SSL sertifikası nı yüklemeniz veya yüklenmesi istenir. İsteğe bağlı mesajlar Sertifikayı Yükle'ye basın. Daha sonra sertifikanızı adlandırın ve Tamam'a basın.

 

image

Uygulama ana ekranında üst bölmede yer alan yeşil renkli üçgene tıklayın. Böylece cihazda ağ paketlerini yakalama işlemini başlatmış olursunuz. Tüm veri aktarım bilgileri üçgene tıkladıktan sonra kodlanacaktır. Veri paket aktarım bilgisinin bilinmesi için, bu işleme bir süre aktif kalmasına izin verin.

 

image

 

Son olarak, devam eden veri paketi yakalama işlemi tarafından alınan anket hakkındaki tüm detayları incelemek için, üçgen simgesinin yanında bulunan kırmızı kare simgesine dokunun. Kırmızı simgeye tıkladığınızda bir çeşit dosya kaydedilir ve ana ekranda gösterilir. İndirilecek dosyalar, aygıt içerisindeki uygulamaların veri kullanımı ile ilgili tüm bilgileri içeren dosyalardır.

 

image

 

Artık Root'a gerek duymadan telefonunuzda yüklü olan tüm uygulamaların veri tüketimini en detaylı haliyle inceleyebilirsiniz.

 

Android: Ağ Paketlerini Yakalama ve diğer tüm konular hakkında sorularınızı bize forumumuz üzerinden yeni bir konu açarak iletebilirsiniz. Forumumuza gitmek için buraya tıklayın.

 

Kısacası PocketCapture uygulaması ile uygulamanın bağlandığı url'leri görebilirsiniz.